Česká brána Klikni: Hrad Bezděz Klikni: Městská kulturní zařízení - Knihovna V. Holana Klikni: Radnice - Městský úřad Mařatkův pomník Na Stráž Klikni: Římskokatolická farnost Bělá pod Bezdězem Zámek Bělá pod Bezdězem hlavička
rezervace
NENÍ BĚLÁ
JAKO BĚLÁ

Není Bělá jako Bělá - Městys Česká Bělá

26. 2. 2020
Foto
Čas letí jako bláznivý a setkání obcí, které mají ve svém názvu Bělá, bude již poosmé. V rámci těchto návštěv jsme dosud navštívili Bělou pod Pradědem, Bělou nad Radbuzou a letos jsme pozváni do městyse Česká Bělá.

Předběžné přihlášky uzavíráme v pondělí 3. 3.


Obec Česká Bělá má 1016 obyvatel a leží východně od Havlíčkova Brodu. Svůj název dostala podle barvy vody potoka Bělá, který protéká obcí a vlévá se do Sázavy. Původně česká osada se v 2. polovině 13. století stala střediskem jedné z těžebních oblastí stříbra v okolí Německého Brodu. V té době se obyvatelstvo skládalo převážně z německých horníků, kteří ale po odtěžení ložiska obec opustili.
Součástí České Bělé je obec Cibotín, kde najdete původně gotický kostel sv. Bartoloměje ze 14. století, jeho poslední přístavba je dle staršího návrhu známého architekta J. Santiniho. Podobně jako u nás máme Šibeniční vrch, v okolí městyse najdeme Šibeniční horu, na které stojí barokní kaple Čtrnácti pomocníků, datovaná 1762. Uvnitř bohužel pustá, ale vedle ní se nachází ojedinělá technická památka – letecký maják.
Městys Česká Bělá, kam se chystáme, tedy není bez zajímavostí. Pro návštěvníky také připravuje zajímavý program. Zajedete se na akci podívat s námi?
Setkání Není Bělá, jako Bělá v Městysi Česká Bělá proběhne od pátku 5. 6. do neděle 7. 6. Účastníkům zajistíme autobusovou dopravu a ubytování včetně snídaně. Protože výprava bude reprezentovat Bělou, zajistíme pro účastníky také jednotná trička s označením města. Přihlášky na akci jsou k dispozici v Knihovně Vl. Holana na Masarykově náměstí, bližší informace získáte v prvním patře Městských kulturních zařízení. Předběžné přihlášky uzavíráme v pondělí 3. 3.
-MKZ-
Ke stažení
© 2012 - 2021 MKZ Bělá pod Bezdězem, ilustrace Oldřich Jelen, Webmaster,