Česká brána Klikni: Hrad Bezděz Klikni: Městská kulturní zařízení - Knihovna V. Holana Klikni: Radnice - Městský úřad Mařatkův pomník Na Stráž Klikni: Římskokatolická farnost Bělá pod Bezdězem Zámek Bělá pod Bezdězem hlavička
šipka
šipka
šipka
šipka
šipka
rezervace
ZÁMEK
MUZEUM PODBEZDĚZÍ

Zámecké pozdně gotické sklepení

Foto
Součástí prohlídkového okruhu je i zámecké sklepení pozdně gotického dvoutraktového paláce, zpřístupněné sklepy se nachází v jihozápadním křídle zámku. V jednom z gotický sklepů jsou k vidění otisky prken po bednění na valených klenbách a skála z původního podloží, na které byl tehdejší hrad postaven. V dalším sklepě se nachází nově objevený sklípek (objeven v roce 2010), který je svou valenou klenbou vezděn do plochostropého kamenného sklepa, z něhož je snad zadní skalní výklenek zbytkem vrcholně gotické lednice. Třetí gotický sklep je věnován místnímu romantickému archeologovi Václavu Krolmusovi, který objevil v jednom ze sklepů statku v obci Skalsko božiště (svatyni) Černoboha Raksy, včetně kamene s runovým písmem. Při dnešním stupni poznání však jeho objev budí na našich tvářích úsměv, přesto si Václava Krolmuse, zapáleného vědce, vlastence a rodáka z Březinky nesmírně vážíme.
Prostory v podzemí jsou tak připraveny pro expozice: Romantická archeologie (počátky tohoto vědního oboru v regionu), Příběhy městských bran (historie města a okolí) a Tajemství (pověst o tajné chodbě na Bezděz z pohledu vědce a umělce). Poslední zmíněná expozice se bude nacházet v posledním gotickém sklepě s cihelnou renesanční vložkou.

Výstavba „Informačního centra s expozicemi na Zámku Bělá pod Bezdězem“ byla dotována Evropskou unií prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Čechy.
OTEVÍRACÍ DOBA
PROHLÍDKY
Mimo sezónu
pouze po telefonické domluvě
736 162 787 nebo 313 034 288
Květen, červen a září
sobota a neděle
9:00; 11:00; 13:00; 15:00
pondělí až pátek
pouze po telefonické domluvě
Červenec a srpen
pondělí - neděle
9:00; 11:00; 13:00; 15:00
VSTUPNÉ
Zámecký okruh
dospělí 50 Kč
děti a důchodci 25 Kč
Expozice
Dětská manufaktura a sklepy
dospělí 20 Kč
děti a důchodci 10 Kč

 

KONTAKTY
Informační centrum s expozicemi
Zámek 1
294 21  Bělá pod Bezdězem

tel.: 313 034 288
mobil: 736 162 787
ic©mkzbela.cz
mapa
© 2012 - 2018 MKZ Bělá pod Bezdězem, ilustrace Oldřich Jelen, vytvořil Webmaster, starší články najdete v Archívu